ÉLŐHELYISMERETI ÚTMUTATÓ 2.0
Készült az Á-NÉR1997 (Fekete G., Molnár Zs. & Horváth F. (szerk.) (1997): A
magyarországi élőhelyek leírása és határozókönyve. Természettudományi
Múzeum, Budapest.) alapján
Szerkesztette: Bölöni János, Kun András és
Molnár Zsolt
Kézirat, Vácrátót
2003
G2 – Mészkedvelő nyílt sziklagyepek
Írta:
Rédei Tamás (1997) és Kun András (2003)
Kiegészítette:
Bölöni János, Csiky János
Definíció: A Középhegység
délies kitettségű oldalain, meszes kőzetekből álló szikláinak
felszínén és kőzettörmelékén létrejött nyílt, illetve erősen
felnyíló, alacsony [5-30 (50) cm], esetenként pionír jellegű gyepek.
Legfontosabb domináns füvük a Festuca pallens és a Stipa fajok,
esetenként a Carex humilis. A gyep maximális záródása a kriptogámok
összborítását nem számítva 60 % lehet. Rögzítendő minimális kiterjedése
Termőhely, elhelyezkedés: Állandósult, vagy frissen keletkező, be nem erdősülő szikla- és törmelékfelszíneken jellemző élőhelyek, melyek az egész Középhegység mészkő és dolomitvonulatain (esetenként meszes homokköveken) elterjedtek. Változatos kitettségben, leginkább délies oldalakon jelennek meg a lejtő felső-középső harmadában, ritkán a tetőkön. A mikroklíma itt szélsőséges, jelentős a napi és szezonális hőingás, a levegő és a talajfelszín nyáron forró, száraz. Talajuk kőzettörmelékkel kevert, amelynek különösen a sziklahasadékokban lehet igen magas a humusztartalma. A talaj- és kőzetfelszínt az állandó erózió folytonosan pusztítja. Mindezek következtében csak a szárazságot, az erős besugárzást és a nagy hőingást egyaránt elviselő növényfajok populációi maradhatnak itt fenn.
Állománykép: Közös jellemzőjük, hogy az erős abiotikus stressz, az állandó erózió miatt a gyep nem záródik teljesen, a kőzet- és talajfelszín minden esetben látható. A szabad sziklafelszínt gyakran borítják kriptogámok (pl. a Fulgensia fulgens szinuzium, a tarkazuzmó-társulás fajai- Toninia sp., Fulgensia sp.). A növényzet borításának térbeli eloszlása elsősorban a talajviszonyoktól (eróziós dinamikai állapottól) függ. Állományalkotó pázsitfűfaj általában a szárazságtűrő sziklai Festuca pallens, a Dél-Dunántúlon a Festuca dalmatica, amelyekhez gyakran Stipa fajok és a Carex humilis is társulnak, néha dominálhatnak. A kemény mészkövek hasadéknövényzetében a Melica ciliata lehet a domináns fű. A domináns fajok csomói, zsombékjai jelentik a sziklagyep legfőbb szerkezeti elemeit, amelyek rendkívül fontosak (a talajképződés mintázatának kialakulása és) a többi fajok megtelepedése szempontjából. A mészkedvelő nyílt sziklagyepekben fontos másodlagos szerkezetképzőként jelennek meg a törpecserjék. A további, sokféle növekedési formát képviselő évelő csoportok beépülése teszi igazán változatossá a többrétegű gyepszerkezetet. Fontos szerepük van a rövid életű fajoknak is. A lékekben az egyévesek és a rövid életű évelők találják meg az életfeltételeiket.
Jellemző fajok: Fajkészletükben északkelet felé haladva a kárpáti, délnyugatnak pedig a szubmediterrán elemek aránya növekszik meg. Jellemző fajok dolomiton (részben szarmata- és lajta mészkövön, vagy meszes cementálódású homokkövön is) a fent említett domináns füvek-sások mellett a törpecserjék, főként a Helianthemum canum, Teucrium montanum, Fumana procumbens és Thymus praecox. A számos évelő közül a következőket emeljük ki: Seseli leucospermum, Draba lasiocarpa, Dianthus plumarius subsp. regis-stephani, Aethionema saxatilis (a Gerecsétől nyugatra), Paronychia cephalotes, Euphorbia seguierana subsp. minor, az egyévesek közül a legjellemzőbb a Hornungia petraea.
Leginkább kemény mészkövön jellemző a következő fajok jelenléte: Campanula sibirica subsp. divergentiformis, Hieracium bupleuroides, Viola tricolor, Sempervivum marmoreum, Dianthus plumarius subsp. praecox, Saxifraga paniculata, Ceterach (Asplenium) officinarum, a Villányi-hegységben (lejtősztyepben is) a Colchicum hungaricum.
A mindkét kőzettípuson megjelenő fajok közül jellemzőbbek: Potentilla arenaria, Jovibarba hirta, Scorzonera austriaca, Alyssum montanum, Poa badensis, Iris pumila. A mészkedvelő nyílt sziklagyepekre jellemző egyéves fajok leginkább a Cerastium, Veronica, Erophila, Arenaria, Saxifraga nemzetségekből kerülnek ki.
A bolygatás, taposás hatására erősödő eróziót, degradációt jelző fajok elsősorban az efemer, tavaszi egyévesek és egyes évelők (pl. Sideritis montana, Sanguisorba minor). A szúrós Cirsium- és Carduus-fajok megjelenése erős vadkárra utal.
Vegetációs és táji környezet: A mészkedvelő nyílt sziklagyepek szinte mindig valamilyen lejtőgyep szomszédságában találhatók, ez leginkább [p], vagy [pa], de lehet [p], vagy [H5a] is. Igen gyakori, hogy száraz cserjéssel, vagy erdő-gyep mozaikkal érintkeznek. Nemritkán kapcsolódik hozzájuk Sziklai- és kőgörgeteg növényzet [I4] is.
Alegységek, ide tartozó típusok:
1. Dolomit sziklagyepek: A Középhegységben – elsősorban a Dunántúli khg.-ben – a deres csenkesz dominálta endemikus Seseli leucospermi-Festucetum pallentis és a valamivel zártabb Stipo eriocauli-Festucetum pallentis él, melyben a Stipa eriocaulis a gyepalkotó. Közös karakterfajaik a Seseli leucospermum, Draba lasiocarpa, Paronychia cephalotes, Fumana procumbens, Poa badensis, Hornungia petraea. A Mecsek dolomitján az Artemisio saxatilis-Festucetum dalmaticae fordul elő, ebben a szubmediterrán elemek aránya az előzőeknél lényegesen magasabb.
2. Mészkő sziklagyepek: Az Északi-középhegységben (pl. Bükk: Tarkő, Bélkő) a Campanulo divergentiformis-Festucetum pallentis található, elkülönítő fajai a Campanula sibirica subsp. divergentiformis, Hieracium bupleuroides, Viola tricolor, Sempervivum marmoreum, Dianthus plumarius subsp. praecox. A Dél-Dunántúlon (pl. Villány-hg.: Szársomlyó) a Sedo sopianae-Festucetum dalmaticae mészkősziklagyep fordul elő.
3. Mészkő sziklahasadékgyep: A Dunántúlon (pl. Budai-hg.: Remete-szurdok, Vértes: Csóka-hegy) az Asplenio ruta-murariae-Melicetum ciliatae fordul elő. Kisszámú fajai közül fontosabbak: Melica ciliata, Jovibarba hirta, Sedum spp.
4. Meszes homokkő sziklagyepek: A Karancs-Medves és a Heves-Borsodi dombvidék területén, de másutt is kialakuló, változatos, nem ritkán természetesen fajszegény hasadék- és sziklagyepek. Fő fajaikat a jellemző fajoknál felsoroltuk, fontos különbség, hogy itt a dolomit-specialisták hiányoznak, megjelennek a homokpusztagyepekkel közös egyéb fajok is.
5. Ide tartoznak a páfrányok-mohák alkotta délies kitettségű sziklahasadékgyepek, amelyek meszes kőzeteken találhatók
6. Ide vonandók azok a meszes kőzeteken található másodlagos – esetenként csak néhány évtized óta fejlődő – állományok, amelyek fajkészlete a fentieknek megfelelő. Számos helyen, pl. erdőirtást, talajszaggatást követő erózió, útbevágás, bányászat stb. következtében megnyílt kőzetfelszínen is kialakultak.
Nem ide tartozó típusok (fontosabb hibaforrások):
2. Nem tartoznak ide a jellegtelenedett, másodlagos-gyomos, generalista fajok által alkotott, sziklai fajokat nem tartalmazó állományok. Ezeket az [OC] kategóriához kell venni.
Felismerhetőség: Terepen jól felismerhető, egyértelműen azonosítható, műholdfotóról is nagy biztonsággal valószínűsíthető.
Módosított Németh-Seregélyes-féle természetesség: Elsősorban edafikusan és mikroklimatikusan meghatározott, erősen stresszelt élőhelyek. Állományaikat gazdasági célokra nem hasznosítják. Az „erózióvédelmi céllal” végrehajtott kopárfásítás az egyetlen olyan erdészeti beavatkozási forma, amely számottevő pusztítást okozott a sziklagyepeinkben. A károsítás részben a telepítéseket megelőző tereprendezési munkák (teraszolás, árkolás, gödörásás), részben a telepített fa- és cserjefajok árnyékolásának, talajtulajdonságokat megváltoztató hatásának a következménye.
Szintén megemlítendő veszélyeztető és befolyásoló tényező – bár az előbbihez mérten kisebb fontosságú – a vadak által előidézett taposás, erózió. Az erózió nyomán nyílt törmelékfelszínek keletkeznek, amelyek méretüktől függően gyorsabban, vagy lassabban regenerálódhatnak.
5-ös: A természetközeli állományok jelentős része ide tartozik, alacsonyabb kategóriába akkor kerülhet, hogyha erős eróziós kár, valamilyen erdészeti beavatkozás, vagy vadkár éri, fajkészlete elszegényedett.
4-es: Az erősödő erózió hatására, a sikertelen fenyvesítés következtében, vagy a tiprás nyomán elszegényedett, de az eredeti fajkészletet és dominancia-viszonyokat többé-kevésbé még őrző állományok. Ide kerülhetnek a jó állapotú másodlagos állományok is.
3-as: Azok az állományok, amelyek fenyves alatt, vagy a lehordódás miatt erősen elszegényedtek, a jellemző fajok csak kis számban és borítással vannak jelen. Ide tartoznak a kevés jellemző fajt tartalmazó másodlagos állományok is.
2-es: Ilyen nincs.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség): Az állományon belül állandóan végbemenő intenzív
dinamikákkal, finom léptékű, de meglehetősen gyors belső
mintázat-átrendeződésekkel jellemezhető gyepek. A belső dinamikai folyamatok
hozzák létre az állomány szinten stabil szerkezetet. Megfigyelések
szerint, amennyiben a fajkészlet a tájban rendelkezésre áll, akkor esély van a
sziklai flóra néhány évtized alatt bekövetkező regenerációjára. Dinamikai tudásunkból arra lehet következtetni, hogy a tökéletes
regenerációhoz, vagyis a belső szerkezet elemeinek összecsiszolódásához
sok időre van szükség. A fajkészlet tehát
viszonylag gyorsan – bár mindig hiányosan – képes regenerálódni, a szerkezetek
regenerációjához azonban ennél sokkal hosszabb idő kell. Mivel
azonban ezek a gyepek a gyomosodás és invázió által kevéssé veszélyeztetettek,
a zavartalanság fenntartása esetén a regeneráció az
esetek nagyobb részében végbemehet.
Egyes
területeken (Budai-hg., Villányi-hg.) a bálványfa terjedése jelentős
mértékű lehet.
Regenerációs
potenciál (dinamikus természetesség) helyben:
Jó: Az
állományok nagy részében akkor, hogyha nem történik drasztikus és nagy
kiterjedésű edafikus változás.
Közepes: Nagyobb
kiterjedésű eróziós kár, fenyvesítés után.
Kicsi: Gyakori taposás,
erózió, sűrű fenyvesítés esetén.
Regenerációs
potenciál (dinamikus természetesség) szomszédos vegetációs foltban:
Jó: Ha nyílt szikla és
törmelékfelszín rendelkezésre áll.
Közepes: Nagyobb eróziós
kár, meredek sziklás oldalak fenyvesítése esetén.
Kicsi: Erős taposás,
erózió esetén.
Regenerációs
potenciál (dinamikus természetesség) szomszédos hegylejtőn, bányában:
Jó: Nincs.
Közepes: Régóta (több
évtizede, évszázada) felhagyott bányákban, törmelékes lejtőkön akkor,
hogyha a közvetlen szomszédságában fajgazdag sziklagyep található.
Kicsi: Évtizedek óta
felhagyott kőbányákban, erodált törmelékes lejtőkön akkor, hogyha
fajgazdag sziklagyep a szomszédságában nem található.
RT [KA] [+BJ, CSJ]