ÉLŐHELYISMERETI ÚTMUTATÓ 2.0
Készült az Á-NÉR1997 (Fekete G., Molnár Zs. & Horváth F. (szerk.) (1997): A
magyarországi élőhelyek leírása és határozókönyve. Természettudományi
Múzeum, Budapest.) alapján
Szerkesztette: Bölöni János, Kun András és
Molnár Zsolt
Kézirat, Vácrátót
2003
L4b – Nyílt mészkerülő tölgyesek
Írta:
Fekete Gábor (1997) és Szmorad Ferenc, Bölöni János (2003)
Kiegészítette:
Fekete Gábor, Csiky János, Kun András, Ódor Péter
Definíció: Elsősorban
a tölgyesek régiójában, szélsőségesen savanyú, erodált váztalajokon
kialakult, gyenge növekedésű, erősen ligetes (max. 60-70%-os záródást
elérő), bokorerdő-jellegű állományok, ahol a lombkoronaszint
domináns faja a kocsánytalan tölgy (Quercus petraea s.l.), a gyér
borítású gyepszintet acidofrekvens lomberdei fajok, cseres-tölgyes elemek,
egyes sziklagyepi-sziklaerdei fajok és száraz, mészkerülő jellegű
gyepek fajai alkotják. A talajt fedő kriptogám szint (mohák, zuzmók)
borítása mindig számottevő, s helyenként sziklakibúvások is lehetnek. Az
állományok rögzítendő minimális kiterjedése
Termőhely: Állományai középhegységeink tölgyes (cseres-tölgyes és gyertyános-tölgyes), illetve ritkán bükkös régiójában, éles gerinceken, meredek (20-40ş) oldalakon, domború (konvex) lejtőformák mellett, erősen exponált helyzetben találhatók. Szinte valamennyi kitettségben előfordulnak (bükkös régióban már csak déli oldalakon), legtipikusabb állományaikat azonban déli-délnyugati lejtőkön, ormokon, hegytetőkön találjuk. Vadrágás, hajdani erdei legeltetés, tölgypusztulás, bronzkori szántó vagy földvár hatására a talaj lepusztulhat, ill. a csapadék könnyen kimossa és alsavanyítja. Így nagy, hegyoldalnyi foltok is kialakulhatnak. Az alapkőzet mindig szilárd, rendkívül savanyú kémhatású mállásterméket szolgáltató szilikátos kőzet (riolit, agyagpala, gránit, andezit, homokkő, stb.), a rajtuk kialakult talaj pedig igen sekély-sekély termőréteg-vastagságú sziklás-köves váztalaj, vagy ranker. A száraz, rendkívül rossz víz- és tápanyag-gazdálkodású szubsztrát szélsőségesen savanyú, tápanyagszegény, biológiai aktivitása minimális. A talajfelszíni humuszosodás (nyers humusz, esetleg móder humuszformák) gyenge, s nagy területeken lehet jellemző a csupasz ásványi (minerális) talajfelszín.
Állománykép: Rendkívül
gyenge növekedést mutató, idős korban is csak 5-
Jellemző fajok: A lombkoronaszint domináns fafaja a Quercus petraea s.l. Elegyfafajai alig vannak, a legszárazabb helyeken jelenik meg esetleg a Quercus pubescens (s.l.), a Quercus cerris, egyes berkenyék (Sorbus spp.) és (elsősorban a dunántúli állományokban) a Fraxinus ornus. A tájidegen fafajok közül szórványosan (beültetve vagy szubspontán megtelepedve) legfeljebb a Pinus sylvestris, illetve a Robinia pseudo-acacia fordulhat elő. Az állományoknak jellemző cserjéje tulajdonképpen nincs, a fafajok (elsősorban a Fraxinus ornus) cserje-termetű egyedei mellett legfeljebb szórványosan jelenik meg egy-egy száraz tölgyesekre jellemző cserjefaj (Ligustrum vulgare, Prunus spinosa, Crataegus monogyna, stb.).
A gyepszint jórészt szegényes, de a zárt mészkerülő tölgyesekénél némileg magasabb a fajszám, ugyanis a mészkerülő erdőkre jellemző lágyszárúak (Luzula luzuloides, Genista pilosa, Calamagrostis arundinacea, Rumex acetosella, Veronica officinalis, Hieracium spp., stb.) mellett szálanklént rendszeresen megjelennek egyes cseres-tölgyesekre [Digitalis grandiflora, Viscaria vulgaris (Lychnis viscaria), Silene nutans, Chrysanthemum (Tanacetum) corymbosum, stb.], illetve sziklás termőhelyekre [Sedum (Hylotelephium) maximum, Jovibarba hirta, stb.] és száraz, mészkerülő jellegű gyepekre (Luzula campestris, Anthoxanthum odoratum, Hieracium pilosella, Jasione montana, Antennaria dioica, Galium glaucum, Anthericum ramosum, stb.) jellemző növények is. A legszárazabb foltokon előfordulhat a Polypodium vulgare s.l. is.
A gyepszint domináns faja legtöbbször a Genista pilosa, Solidago virga-aurea, Melampyrum pratense lehet. A koratavaszi geofiton aszpektus hagymás-gumós növényei hiányoznak. Gyakoriak a kevéssé jellegzetes gyepszintű (az acidofrekvens fajok borítása alacsony, fajszámuk kicsi) állományok, amelyek inkább termőhelyükről ismerhetők fel.
A kriptogám szint borítása jelentős, domináns fajai a Polytrichum juniperinum, Pohlia nutans, Dicranella heteromalla, Dicranum scoparium, Hypnum cupressiforme, illetve Cladonia spp. A legszárazabb foltokon az összefüggő zuzmó-szőnyegre rátaposva az recseg-ropog. A sziklakibúvásokon mészkerülő sziklai mohák jelennek meg (pl. Hedwigia ciliata, Grimmia hartmanii, Polytrichum piliferum). A fatörzsek (elsősorban a tölgyek) tövén és alsó részén gazdag epifiton mohavegetáció található, jellemző fajaik a Hypnum cupressiforme, Homalothecium sericeum, Platygyrium repens, Dicranum montanum.
Vegetációs és táji környezet: Állományai rendszerint a tölgyes régió erdőtakaróján belül,
kisebb foltokban jelennek meg. Területük jórészt néhány tized hektár és 1-
Alegységek, ide tartozó típusok:
I. Regionális típusok (regionális asszociációk): 1. Genisto pilosae-Quercetum petraea, 2. Genisto pilosae-Quercetum polycarpae.
II. A mészkerülő jelleg kifejezettsége, erőssége alapján felállítható típusok: 1. inkább mészkerülő jellegű (az acidofrekvens fajok kifejezett dominanciájával jellemezhető) állományok, 2. inkább xerotherm (cseres-) tölgyes jellegű állományok.
III. Tájidegen fafajok (fenyőfélék, akác) jelenléte alapján felállítható típusok: 1. tájidegen fafajok nélküli állományok, 2. csekély arányú (< 20-30%) tájidegen fafajt tartalmazó állományok.
A fenti szempontok alapján elkülönített típusok egymással különböző kombinációkat alkotva jelennek meg!
Nem ide tartozó típusok (fontosabb hibaforrások):
1. 500 m2-nél kisebb kiterjedésű mészkerülő és xerotherm tölgyes jellegeket együttesen mutató állományfoltok a „beágyazó” élőhelytől függően [L2a], vagy [L4a] kategóriába kerülnek.
2. Mészkerülő elemeket szórványosan tartalmazó, nem ligetes, időskorban 8-10 m-nél magasabb, dominánsan cseres-kocsánytalan tölgyes jellegeket mutató állományok [L2a].
3. Xerotherm, illetve cseres-tölgyes elemeket csak szórványosan tartalmazó, Fraxinus ornus nélküli, záródó, döntően mészkerülő karakterű kocsánytalan tölgyes állományok [L4a].
4. Kocsánytalan tölgy dominanciájú, mészkerülő bokorerdőkhöz hasonló fizognómiájú, de már inkább sziklaerdő-karakterű állományok (Sorbo-Quercetum) [LY4].
5. Molyhos-tölgy és más tölgyfajok által uralt, nem mészkerülő karakterű bokorerdő-állományok [M1].
Felismerhetőség: Terepen viszonylag jól felismerhető élőhelytípus. Topográfiai térképeken – előzetes tapasztalatok alapján – az állományok esetenként előre „megsejthetők”. Felnyíló lombkoronaszintjük miatt légifelvételen és műholdfotón – a természetföldrajzi adottságok ismeretében és helyi tapasztalatok birtokában – előfordulásuk valószínűsíthető.
Módosított Németh-Seregélyes-féle természetesség: A természetesség a gyepszint vonatkozásában nem igazán értelmezhető, mert gyomosodástól a legtöbb helyen a termőhely jellemzők miatt nem kell tartanunk (kivétel pl. akácosodás), illetve mert magának az élőhelytípusnak, illetve a mészkerülő jellegnek a fennmaradását, konzerválását éppen a talajfelszínt érő degradatív hatások segítik elő. A „természetesség” vizsgálata során így csakis a strukturális és kompozicionális jellemzőket tudjuk minősíteni. A természetességet a másodlagos kialakulás alig befolyásolja.
5-ös: Idős, vastagabb (
4-es: Idős, vastagabb (
4-es: Változatos szerkezetű, de idős, vastagabb fát nem tartalmazó állományok.
3-as: Idős és vastagabb fákat nem tartalmazó, homogén, teljesen sarj eredetű állományok.
3-as: Fiatalabb sarjerdők.
3-as: Fenyőfélékkel elegyes állományok (ahol a fenyők elegyaránya kb. 20-50%).
2-es: Nem ismerünk ilyet.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség): Az élőhelytípus kialakulásában a legnagyobb szerep a meglehetősen szélsőséges termőhelyi, elsősorban a talajtani tényezőknek van. Ez egyben azt is jelenti, hogy mindez a regenerációra is nagy hatással van. Az állományok regenerációja mindig lassú, ugyanakkor maga a regenerációs képesség jó. Fontos még a regenerációs képesség megítélésekor az állományt korábban ért emberi hatások mennyisége, minősége és gyakorisága. Ezek egy része – amelyek a talaj savanyodásához, a termőréteg vékonyodásához hozzájárultak – tulajdonképpen növeli az élőhely regenerációs képességét. Ezen hatások hiányában ugyanis előfordulhat, hogy a mészkerülő jelleg az idők folyamán csökken. Kis kiterjedésű élőhely, így regenerációjára a környezet is erőteljes hatással lehet. Terjedésre igen kissé képes élőhelytípus.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség) helyben:
Jó: Nincs ilyen állomány.
Közepes: Az állományok zöme – mivel a regenerációs folyamatok a termőhelyi stressz miatt lassúak, vontatottak – ide sorolható.
Kicsi: Ahol a regenerációt egyéb tényezők is lassíthják, pl. sok nagyvad, fenyvesítés.
Kicsi: Az olyan nyílt mészkerülő tölgyesek, amelyek környezete erősen zavart: legalább részben másodlagos gyepekkel, idegenhonos fafajok (pl. akác, fenyők) állományai veszik körül.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség) szomszédos szántón, szomszédos vegetációs foltban:
Jó: Nincs.
Közepes: Nincs.
Kicsi: Ritkán az érintkező zárt mészkerülő tölgyesek ligetesedésével kiterjedhetnek állományai.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség) szomszédos szántón, szomszédos vegetációs foltban:
Jó: Nincs.
Közepes: Nincs.
Kicsi: Nincs. Termőhelyén szántókat nem alakítottak ki. Felhagyott kőbányákban sem jelenik meg (tudomásunk szerint).
FG [SzF, BJ] [+FG, CsJ, KA, ÓP]