ÉLŐHELYISMERETI ÚTMUTATÓ 2.0
Készült az Á-NÉR1997 (Fekete G., Molnár Zs. & Horváth F. (szerk.) (1997): A
magyarországi élőhelyek leírása és határozókönyve. Természettudományi
Múzeum, Budapest.) alapján
Szerkesztette: Bölöni János, Kun András és
Molnár Zsolt
Kézirat, Vácrátót
2003
LY1 – Szurdokerdők (hegyi juharban gazdag, sziklás talajú, üde erdők)
Írta:
Fekete Gábor (1997) és Csiky János, Bölöni János (2003)
Kiegészítette:
Nagy József, Szmorad Ferenc, Bartha Dénes, Tímár Gábor, Molnár Zsolt
Definíció: Jó
növekedésű (20-
Termőhely, elhelyezkedés: Hegy- és dombvidékeink bükkös és zárt tölgyes öveihez
kötődő, csak szigetszerűen fellépő, ritka élőhelyek.
Tipikus termőhelyeit a hirtelen mélyülő, szűk
keresztmetszetű, vízszivárgásos völgyekben találjuk, – ahol a hideg, párás
levegő megreked, – de magasabb (>
Karsztvidékeken visszatérő/ismétlődő jelenség, hogy a szurdokerdő-fragmentumok a mélyebb töbrök északias kitettségű oldalában is megjelennek
Állománykép: Jó
növekedésű (kifejlett állapotban 20-
A cserjeszint általában gyengén fejlett, a lékekben uralkodó lehet. Látványos a sziklafalakra kapaszkodó Hedera helix függöny. A gyepszintben jellemző a kora tavaszi geofiton aszpektus, feltűnőek a magaskórós nitrofitonok és a páfrányok. A nedves sziklakibúvásokon fajgazdag mohaszint alakul ki.
Jellemző fajok: A lombkorona uralkodó fái az Acer pseudoplatanus, az A. platanoides, a Fagus sylvatica, a Fraxinus excelsior. Leggyakoribb elegyfák (amelyek néha dominánssá válhatnak) a Carpinus betulus, a különböző hárs fajok és az Ulmus glabra.
Az általában gyér cserjeszintben jellemző a Staphylea pinnata, a Corylus avellana, a Rubus idaeus és a Sambucus spp. A lékekben a fenti fajokon kívül a lombkorona fafajainak cserje termetű egyedei léphetnek fel nagyobb tömegben.
A gyepszintben a kora tavaszi geofitonok közül kiemelésre érdemes a Corydalis cava, az Isopyrum thalictroides és az Adoxa moschatellina. A magaskórósok jellemző képviselői az Aegopodium podagraria, az Anthriscus nitida, a Lunaria rediviva, a Salvia glutinosa, a Scrophularia vernalis, a Senecio nemorensis agg., a Petasites albus, Impatiens noli-tangere, Pleurospermum austriacum. Jellegzetes páfrányok a Polystichum spp., a Cystopteris fragilis, a Gymnocarpium spp., a Phyllitis (Asplenium) scolopendrium és a Dryopteris spp. Vízszivárgásos helyeken gyakran megjelenik a Chrysosplenium alternifolium. Szilikátos kőzeteken fajszegényebb, fejletlenebb gyepszintű, meszes alapkőzeten fajgazdagabb állományai találhatók. Megemlítendő továbbá, hogy a törmelékmozgás miatt a szurdokerdők természetes velejárója a nitrofita erdei zavarástűrők, pl. Urtica dioica, Parietaria officinalis, Geranium robertianum, stb. elszaporodása, amely fajoknak a szurdokerdők feltehetőleg ősi termőhelyei.
Vegetációs és táji környezet: Az állományok kiterjedésére – a völgyalji helyzet miatt –
jellemző a keskeny (10-
Alegységek, ide tartozó típusok:
Fontos megjegyeznünk, hogy az új kategorizálás szerint nem teszünk különbséget a regionális szurdokerdők között, illetve a korábban a dél-dunántúli mezofil erdőkhöz sorolt mecseki és dél-zalai szurdokerdőket is ebbe a kategóriába vontuk. A jelenlegi élőhely-tipizálás tehát egyetlen (jó növekedésű) „szurdokerdő” kategóriával operál, amely a különféle regionális határvonalak utólagos meghúzása esetén tetszőleges altípusokra osztható.
I. Ide tartozik az összes, hazánkból kimutatott szurdokerdő (1. Scolopendrio-Fraxinetum, 2. Parietario-Aceretum, 3. Scutellario altissimae-Aceretum, 4. Polysticho setiferi-Aceretum) és a középhegységi régióban feltételezett mély talajú szurdokerdő (5. Corydalo cavae-Aceretum pseudoplatani) is.
II. Ide soroljuk azokat a völgyalji, üde és / vagy törmelékes talajú, hegyi és korai juhar uralta termőhelyeket is, amelyek gyepszintjéből hiányzik a szurdokerdőkre jellemző specialista (Tilio-Acerion) fajok többsége, de a geomorfológia, a fiziognómia és a fajkészlet alapján leginkább ezekre hasonlítanak (szurdokerdő fragmentumok, egyes löszmélyvölgyek). Ezt az altípust kérjük mindig jelezni.
Nem ide tartozó típusok (fontosabb hibaforrások):
1. Nem soroljuk ide a hegyi, a korai juhar, a magas kőris ültetvényeket [RC], az elkőrisesedett bükkösöket [K5], amelyek legtöbbször nem a fentiekben leírt termőhelyeken találhatók, s ezért fajkészletük is eltérő.
2. Nem tartoznak ide az Aggteleki-karsztvidék víznyelő eróziós völgyeiből leírt Astrantio-Tilietum [LY2], a bükk dominanciájú (hárs elegyes), száraz tölgyes fajokban gazdagabb, dunántúli-középhegységi karsztbükkösök (Fago-Ornetum), a bükki nyúlfarkfüves sziklai bükkösök (Seslerio hungaricae-Fagetum), a nőszőfüves sziklai bükkösök (Epipactio atrorubentis-Fagetum) sem [LY3].
3. Nem soroljuk ide a vendvidéki, őrségi mélyebb vízmosásokban kialakult Tilio-Acerion, bükkös és magaskórós fajokban gazdag luc elegyes élőhelyeket. Ezek a Mészkerülő lombelegyes fenyvesek [N13] közé tartoznak.
4. Az (ország különböző helyein található) ellucosított állományok sem tartoznak ide [RD].
Felismerhetőség: Helyismeret, terepbejárás hiányában, – topográfiai térképek, légi- és műholdfelvételek alapján – csak valószínűsíthető, de biztosan nem azonosítható élőhelytípus. A megfelelő diagnózishoz az élőhely felkeresése, kritikus esetben fajlista készítése szükséges.
Módosított Németh-Seregélyes-féle természetesség: Speciális termőhelyű erdők, természetességüket elsősorban a faállomány szerkezete, kora, valamint a terület ill. környezetének zavartsága határozza meg.
5-ös: Azok az idős (100-150 évnél korosabb) jó szerkezetű állományok (változatos horizontális és vertikális szerkezet, többkorúság, sok, részben méretes álló és fekvő holt fa) sorolhatók ide, ahol az emberi beavatkozások ritkák (esetleg hiányoznak), így a taposásból, legelésből eredő károk nem jelentősek, s nagyobb kiterjedésű természetközeli élőhelyek ölelésében találhatók (pl. Mátra: Saskő, Bükk: Leány-völgy). Ezekre az állományokra a fajgazdagság, a ritka, specialista fajok fellépése is jellemező.
4-es: Azok az állományok (a hazai szurdokerdők jelentős része ide sorolható), amelyek 50 évnél idősebbek, struktúrájukon az erdészeti beavatkozás, a vadzavarás nyomai ugyan felismerhetőek (pl. egyetlen korosztály), a természetes dinamika (kisebb-nagyobb lékekben) azonban itt-ott beindult, s az általános, valamint üde lomberdei elemek mellett számos specialista, Tilio-Acerion faj is felbukkan (pl. Pilis: Csévi-szirtek barlangok alatti törmelékes oldalakon).
4-es: A „reliktumokat” őrző elszigetelt állományokat is, amelyeket rontott erdők, vagy tájidegen ültetvények határolnak (pl. Mecsek: Szuadó-völgy).
3-as: Jellemzőjük, hogy az erdészeti beavatkozások (pl. a völgyek alján közelítő utak húzódnak), a vadzavarás miatt nemcsak a struktúra, de a fajkészlet is károsodott: a specialisták eltűntek (vagy látványosan visszaszorultak), az erdei gyomok nagyobb mértékben elszaporodtak (pl. tömegesen lép fel a Parietaria officinalis, Urtica dioica, Impatiens parviflora), és az elgyertyánosodott állományokat. Ide soroljuk a törmelékes talajú völgyekben található Tilio-Acerion fajokban szegény hegyi, korai juhar és magaskőris uralta foltokat is, amelyeket jobb állapotú állományok vesznek körül (pl. Karancs-vidék: Tarász-forrás völgye).
2-es: Nincs.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség): A szurdokerdők regenerációs potenciálja leginkább kiterjedésükkel, területüket és környezetüket ért emberi hatások mértékével, minőségével, jellegével függ össze. Ezt kiegészithetik klimatikus tényezők: a „határhelyzetű”, kevéssé hűvös-párás mikroklímájú állományok regenerációs képessége kisebb lehet. Szomszédos területre történő terjedésük inkább elméleti jelentősségű, a valóságban nehezen képzelhető el.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség) helyben:
Jó. Nagyobb állományai a természeti katasztrófákat, kisebb, alkalmi bolygatásokat minden komolyabb sérülés nélkül kiheverik.
Közepes: Kisebb és töredék állományai az esetlegesen előforduló erdészeti beavatkozásokat (pl. feltáró utak, széldöntések utáni kezelések, tarvágások) nehezen viselik. Az állományklíma és a fényviszonyok megváltozása következtében gyorsan elgyomosodnak, s a kiszáradást nehezen tűrő specialista fajok eltűnnek. A túltartott vadállomány legelése, taposása révén a gyepszint specialistái visszahúzódhatnak, flórája eljellegtelenedhet, a regeneráció / regenerálódás lehetőségei romlanak.
Kicsi: Ha kis kiterjedésű állományai tájidegen fafajok ültetvényeivel (pl. akácos) érintkeznek.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség) szomszédos vegetációs foltban:
Jó: Ilyen nincs.
Közepes: Ilyen nincs.
Igen gyenge: A kisebb foltokban elakácosított, potenciális szurdokerdő termőhelyeken, ahol nagyobb természetes állományok övezik a „rontott” erdőket, az akácok 80-100 éves korukra kiszáradnak. Az eredeti fafajok lassan, de biztosan hódítják vissza a területet. DE ez csak részben tekinthető szomszédos vegetációs foltban történő regenerácinak.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség) szomszédos kőbányában, törmelékes felszínen:
Jó: Ilyen nincs.
Közepes: Ilyen sincs.
Igen gyenge: Ilyen sincs. Kőbányában történő regenerációról nincs tudomásunk, természetes körülményekközött frissen kialakuló kőfolyasról és ennek beerdősüléséről sem tudunk jelenleg.
FG [CsJ, BJ] [+NJ, SzF, BD, TG, MZs]