ÉLŐHELYISMERETI ÚTMUTATÓ 2.0
Készült az Á-NÉR1997 (Fekete G., Molnár Zs. & Horváth F. (szerk.) (1997): A
magyarországi élőhelyek leírása és határozókönyve. Természettudományi
Múzeum, Budapest.) alapján
Szerkesztette: Bölöni János, Kun András és
Molnár Zsolt
Kézirat, Vácrátót
2003
LY4 – Tölgyes jellegű sziklaerdők, tetőerdők és egyéb elegyes üde erdők
Írta:
Fekete Gábor (1997) és Bölöni János (2003)
Kiegészítette:
Kun András, Bartha Dénes, Csiky János, Nagy József, Szmorad Ferenc
Definíció: A Középhegység
sziklás, köves és / vagy kőtörmelékes gerincein, tetőin, domború
felszíni formáin, tető közeli részein, ritkábban hegyoldalakban
megjelenő, kis kiterjedésű, tölgyes jellegű elegyes erdeinek
gyűjtőcsoportja. A bükk visszaszorul, jellemző a magas
kőris és / vagy a kocsánytalan tölgy (ill. a virágos kőris és a
molyhos tölgy) kisebb-nagyobb arányú előfordulása. A gyakori magas
cserjeszint meghatározó faja a húsos som, máskor sziklai cserjék (madárbirs
fajok, szirti gyöngyvessző) a jellemzőek. A gyepszint többnyire jól
fejlett, összetétele igen változó lehet. Egyes típusokban gyakori a kora
tavaszi hagymás-gumós aszpektus és sok a nitrofiton (tetőerdők, Tilio-Fraxinetum).
Máskor a gyepszintet száraz és fényigényes erdei fajok uralma jellemzi, száraz
gyepi fajokkal kiegészülve. Rögzítendő legkisebb kiterjedése mintegy
Termőhely: Tetők,
sziklás gerincek, hegyorrok sekély, humuszgazdag erubáz, ranker és rendzina
(ritkán váz-) talajának erdei, mintegy 3-
Állománykép: Közepesnél nem jobb növekedésű erdők, idős korban sem mindig haladják meg 20 m-t. A lombszint záródása igen változó lehet (lásd altípusok is). A zártabb típusok állományképét erősebben meghatározza utóbbi 100-150 éves történetük, gyakran legalább részben sarjerdők. Ezek elegyes, csaknem teljesen zárt, de sokszor nem teljesen árnyaló erdők, a lombszint – faji összetételéből adódóan – a fényt közepesen vagy jól átereszti. A lombszintet gyakran ligetesen álló, nagy, laza koronájú, nem ritkán csúcsszáradt fák jellemzik, sok sarj eredetű, alacsonyabb fával, valamint ezek közé betöltődött fiatalabb egyedekkel. Más típusaik nem teljesen zártak, ligetesek, nem egyszer gyepekkel mozaikosak. Egyes altípusoknál gyakori a fejlett cserjeszint. A gyepszintben szinte mindig van egy-két nagy borítású fűfaj.
Jellemző fajok: A lombszint elegyes, szinte mindig legalább 5 fafaj alkotja. Legjellemzőbb faja többnyire a magas kőris (Fraxinus excelsior), máskor a kocsánytalan tölgy (Quercus petraea s.l.). A Dunántúlon jellemző a molyhos tölgy (Quercus pubescens s.l.) és a virágos kőris (Fraxinus ornus) nagyobb arányú jelenléte is. Gyakori további fajok a gyertyán (Carpinus betulus), a mezei és korai juhar (Acer campestre, A. platanoides), a kis- és nagylevelű hárs (Tilia cordata, T. platyphyllos), a csertölgy (Quercus cerris), a bükk (Fagus sylvatica), a barkóca berkenye (Sorbus torminalis) és a vadkörte (Pyrus pyraster).
A cserjeszintet többnyire a Cornus mas és Crataegus fajok uralják. Egyes típusokban jellemző lehet az Euonymus verrucosus, a Corylus avellana, a Staphylea pinnata, vagy a Sambucus nigra. Más típusait sziklai cserjék jellemzik: Cotoneaster spp., Spiraea media.
A gyepszint az állományok többségében fajgazdag és igen változatos összetételű, alapvetően két, egymástól eltérő típusba sorolható. A tetőerdők és Tilio-Fraxinetum-ok gyepszintjét a fejlett kora tavaszi geofita aszpektus (pl. Corydalis spp., Galanthus nivalis, Ficaria verna (Ranunculus ficaria), Allium ursinum, Gagea lutea, G. minima, Adoxa moschatellina), sok üde erdei (pl. Galium odoratum, Helleborus spp., Mercurialis perennis, Stellaria holostea) és zavarástűrő, gyakran gyors életciklusú (pl. Lamium maculatum, Chaerophyllum temulum, Smyrnium perfoliatum, Geranium lucidum, Alliaria petiolata, Urtica dioica, Parietaria officinalis) faj jellemzi. Gyakoriak a füvek és a sások is (pl. Melica uniflora, Dactylis glomerata, Carex pilosa, Bromus ramosus s.l., Hordelymus europaeus, Brachypodium sylvaticum, Poa nemoralis). Nem ritkák ugyanakkor a fényigényes és / vagy szárazságtűrő fajok sem (pl. Veratrum nigrum, Lithospermum purpureo-coeruleum (Buglossoides purpureo-coerulea), Scutellaria columnae, S. altissima, Vincetoxicum hirundinaria). A Mecsekben és a Középhegység keleti részén jellemző az Aconitum anthora és a Waldsteinia geoides is. Sok az általános erdei faj (pl. Viola odorata, Campanula spp., Ajuga reptans).
Másik típusára az üde erdei, a zavarástűrő és a tavaszi hagymás-gumós fajok csaknem teljes hiánya jellemző. Helyüket füvek, sások [pl. Brachypodium pinnatum, Bromus pannonicus, Carex humilis, C. montana, Festuca pseudodalmatica, Poa pannonica), erdei (pl. Polygonatum odoratum, Chrysanthemum (Tanacetum) corymbosum, Solidago virga-aurea, Digitalis grandiflora] és száraz gyepi (pl. Inula spp., Anthericum ramosum, Linum flavum), esetenként sziklai és sziklagyepi fajok (pl. Phyteuma orbiculare, Jovibarba hirta, Allium montanum (A. senescens subsp.), Biscutella laevigata) veszik át. Gyakoribbak a tölgyes fajok is. Lásd az altípusoknál.
Vegetációs és táji környezet: A tetőerdők többnyire átmeneti sávot alkotnak az üde lomberdők (bükkösök), valamint a mész- és melegkedvelő tölgyesek között. A Tilio-Fraxinetum-ok többnyire üde és / vagy sziklás erdőkkel, sziklagyepekkel érintkeznek. A többi ide sorolt élőhely száraz és üde erdők, esetleg félszáraz és száraz gyepek különböző mozaikjának képezik részét.
Alegységek, ide tartozó típusok:
I. Magas kőrisben többnyire gazdag, üde nitrofil gyepszintű erdők:
1. Tilio-Fraxinetum: A hárs-kőris sziklaerdő északi-középhegységi elterjedésű. Exponált sziklás gerinceken és hegycsúcsokon, szálban álló sziklákon és mozgó sziklatömbökön, elsősorban mészkövön kap lábra, de előfordul gabbrón, andeziten és bazalton is. A lombkorona hézagos, lazán záródó, a fák gyakran csúcsszáradtak. A Fraxinus excelsior, valamint Tilia platyphyllos és / vagy T. cordata uralkodnak a legfelső szintben, melléjük a Quercus petraea s.l., Acer campestre, Quercus cerris, Carpinus betulus társulhat. A cserjeszintben a húsos som, a Crataegus monogyna, gyakori, ritkább a Spiraea media. A hársas-kőrises azonosításához a gyepszint fajai elsőrendű fontosságúak (pl. Aconitum anthora, Carex brevicollis, Hesperis matronalis, Carduus collinus, Asyneuma canescens, Scutellaria altissima, Melica picta, M. altissima, Sisymbrium strictissimum, Geranium lucidum, Waldsteinia geoides). A gyepszintben a száraz tölgyesek fajai és néhány tölgyes-bükkös faj elegyedik.
2. Tetőerdők (Aconito anthorae-Fraxinetum orni,
Veratro nigrae-Fraxinetum orni és hasonló állományok, többnyire a tölgyes
övben): A Dunántúl mészkő és dolomit hegyeinek lapos tetőin, 300-
3. Bükkös övi magas kőrises tetőerdők: 6-
II. Kocsánytalan tölgyben gazdag, tápanyagszegény talajú erdők:
1. Szilikát sziklaerdők (Sorbo-Quercetum és hasonló állományok): A Zempléni-hegységből leírt társulás, de hasonló élőhelyek előfordulnak a Középhegységben, a Pilistől keletre többfelé is. Sziklagerinceken a sziklagyepek felé gyakran erdőhatárt képezve kisebb kiterjedésű állományokban, tápanyagokban szegény erubáz vagy váztalajokon jelenik meg. A fák igen rossz növekedésűek, a lombkoronaszintben uralkodik a Quercus petraea s.l. Kísérői olykor a Betula pendula, a Sorbus aria és a S. aucuparia. A cserjeszint nem fejlett (Cotoneaster spp.). A gyepszint fajai – társulástani értelemben – több irányból származtathatók. Acidofil erdőkből levezethető a Calamagrostis arundinacea, Luzula luzuloides és a Vaccinium myrtillus. Erős a xerotherm komponens, pl. Festuca pseudodalmatica, Poa pannonica, Jovibarba hirta, Allium montanum (A. senescens subsp.), Melica ciliata, Campanula glomerata, Inula hirta, Hieracium bauhinii, Galium glaucum. A képet tovább tarkítja néhány réti faj (pl. Festuca ovina, Antennaria dioica). A tölgyes fajok is megjelennek [így: Genista pilosa, Polygonatum odoratum, Silene nutans, Digitalis grandiflora, Solidago virga-aurea, Sedum (Hylotelephium) maximum, Viscaria vulgaris (Lychnis viscaria)], de szerepük itt alárendeltebb. A moha-zuzmó szintben különösen a Cladonia-fajok gyakoriak.
3. Elsősorban a Dunántúli-középhegységben előforduló, általában kis kiterjedésű, kérdéses hovatartozású, elegyes erdők. Mindig változatos domborzati körülmények között, dolomit gerinceken, hegyorrokon, valamint meredek letöréseken megjelenő állománytípus. Többnyire hordoznak több-kevesebb sziklaerdő jelleget is, ami nem ritkán faji összetételükben is megmutatkozik. Rendszerint tölgyes jellegű, változatos florisztikai összetételű erdők. Fontos ismérvük, hogy az igen heterogén faji összetételű faállomány legalább 5 fafajból áll, de nem ritkák a 7-8 fafajt tartalmazó állományok sem. Ezek közül az esetek többségében egyik faj elegyaránya sem éri el az 50%-ot (a leggyakoribb fafaj általában 25-30%-os borítású). A legfontosabbak: tölgyek (Quercus cerris, Q. petraea s.l., Q. pubescens), virágos kőris (Fraxinus ornus), bükk (Fagus sylvatica), gyertyán (Carpinus betulus), nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos), korai juhar (Acer platanoides), barkóca berkenye (Sorbus torminalis). A teljesen zárt állományok többségében a cserje- és gyepszint csekély borítású és fajokban is meglehetősen szegény, a ligetesebbekben mindkettő fejlettebb lehet. A cserjeszintet mészkedvelő fajok jellemzik (Cornus mas, Euonymus verrucosus, Staphylea pinnata). A gyepszint florisztikai összetétele igen változó, fontosak a mészkedvelő, rendszerint sziklás erdőkben és északias kitettségben megjelenő egyszikűek (pl. Carex alba, Calamagrostis varia, Melica nutans) (ezek azonban nem minden állományban fordulnak elő). A tavaszi geofiták és a zavarástűrő fajok többnyire ritkák. További fajai általános lomberdei növények (köztük igényesebb tölgyes fajok), fényigényes és üde erdei fajok is lehetnek.
Nem ide tartozó típusok (fontosabb hibaforrások):
5. Sokszor igen nehéz határt húzni a középhegységi, köves talajon megjelenő elegyes erdők és a gyertyános-kocsánytalan tölgyesek között [K2]. Az elválasztás megkönnyítése érdekében két élőhelynél írtak közül azt érdemes kiemelni, hogy jelen felmérésben ebbe a csoportba kérjük sorolni az összes olyan üde, sziklás vagy köves talajú erdőt, amely a leírások alapján nem tartozik egyértelműen a gyertyános-kocsánytalan tölgyesek közé. Ezeknél pl. – a további jellemző tulajdonságok mellett – a gyertyán és a kocsánytalan tölgy együttes aránya kisebb 20%-nál.
Felismerhetőség: Terepen a jellegzetes állományok jól felismerhetők, a gyakori átmenetiek és a hazánkban kevésbé tanulmányozott típusok kevésbé, műholdfotón és üzemtervek alapján nem ismerhető fel.
Módosított Németh-Seregélyes-féle természetesség: A természetességet leginkább a fajkészlet és az állomány-szerkezet határozza meg. Kisebb jeletőssége lehet a vadállomány nagyságának.
5-ös: A ritka, védett vagy reliktum fajokban gazdag, legalább középkorú állományok kivétel nélkül.
5-ös: Idős, vastag (
4-es: A homogén szerkezetű vagy középkorúnál idősebb, nem kifejezetten fajszegény állományok – még akkor is, ha esetleg sok zavarástűrő fajt tartalmaznak, az egyéb fajok mellett.
4-es: A változatos szerkezetű, de sok látható emberi hatást (sarjeredet, egykori ligetesség) magukon viselő, fajgazdagabb tetőerdők.
3-as: Azok az állományok, amelyek középkorú vagy idős fákat csak szórtan tartalmaznak, a gyepszintet jellegtelen vagy szinte kizárólag zavarástűrő fajok uralják. Az adventív fafajok aránya legfeljebb 20%.
3-as: A fiatal, gyakran agyonsarjaztatott tetőerdőszerűségek – ha egyáltalán felismerhetőek ebben az állapotban.
2-es: A felismerhető, de 20-50% idegenhonos fafajt – elsősorban fenyő fajokat – tartalmazó állományok.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség): Többnyire jól regenerálódó állományok, különösen a tetőerdők regenerációs képessége jó. Ez részben az olyan fafajok nagy arányával magyarázható, amelyek jól újulnak. Kivételt talán csak azok a sziklaerdők jelentenek, amelyekben a kocsánytalan tölgy a domináns fafaj, ezeknél a tölgy újulása okozhat problémákat. A folyamat feltehetően lassú, ezért ezen állományok regenerációs képességét nehéz megítélni. A gyakran túlszaporodott vadállomány mindenesetre nem kedvez a megújulásnak.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség) helyben:
Jó: A legtöbb ide tartozó állomány – úgy tűnik, egy bizonyos fokig – jól regenerálódik, többnyire még erőteljes emberi hatások után is.
Közepes: Olyan sziklaerdők, amelyekben a kocsánytalan tölgy a domináns fafaj, de a vadállomány nincs túlszaporítva.
Kicsi: Olyan sziklaerdők, amelyekben a kocsánytalan tölgy a domináns fafaj és a túlszaporított a nagyvadállomány.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség) szomszédos vegetációs foltban:
Jó: Ilyen nincs.
Közepes: Ilyen sincs.
Kicsi: Egyes nyílt bükkös sziklaerdőkben ill. ezek sziklagyepekkel mozaikos szegélyein (Fago-Ornetum) a bükk visszaszorulása figyelhető meg. Ezek vélhetően a fentebb leírt tölgyes típussá, esetleg zárt sziklagyepekké fognak alakulni.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség) szomszédos szántón, kőbányában, törmelékes felszínen, szomszédos vegetációs foltban:
Jó: Ilyen nincs.
Közepes: Ilyen sincs.
Kicsi: Ilyenről sincs tudomásunk.
Kérések a felmérőkhöz: Minden állományról legalább néhány soros leírás készítése kötelező, másként nem használható kategória.
FG [BJ][+KA, BD, CsJ, NJ, SzF]