ÉLŐHELYISMERETI ÚTMUTATÓ 2.0
Készült az Á-NÉR1997 (Fekete G., Molnár Zs. & Horváth F. (szerk.) (1997): A
magyarországi élőhelyek leírása és határozókönyve. Természettudományi
Múzeum, Budapest.) alapján
Szerkesztette: Bölöni János, Kun András és
Molnár Zsolt
Kézirat, Vácrátót
2003
M3 – Nyílt, gyepekkel mozaikos sziki tölgyesek
Írta:
Molnár Zsolt (1997, 2003)
Kiegészítette:
Bölöni János, Bartha Dénes, Tímár Gábor
Definíció: Sziki magaskórósokkal, szikesekkel, löszgyepekkel, nádasokkal mozaikos, 15 méternél alacsonyabb lombkoronaszintű, ligetes kocsányos tölgyesek, melyekben erdei elemek keverednek sztyepi és sziki fajokkal. A Tisza-völgyön kívül igen ritkák. Jellemző fajok: Quercus robur, Acer tataricum, Pulmonaria mollis, ritkábban a Doronicum hungaricum és a Melica altissima, a szegélyben Peucedanum officinale, Aster punctatus, A. linosyris és Artemisia pontica. Rögzítendő minimális kiterjedése: néhány idősebb fa, vagy egyes foltjaiban legalább 100 m2-es, gyepekkel és cserjésekkel együtt legalább 500 m2-es kiterjedésű. Az idegenhonos fafajok maximális aránya (amennyiben egyébként az élőhely egyértelműen azonosítható) 50%.
Termőhely: A sziki tölgyesek a Magyar Alföld erdőssztyep mozaikjának vélhetően jellegzetes és a feltételezett korábbihoz képest mára nagyon megritkult képviselői. Sziki tölgyeseket szinte kizárólag a növényföldrajzi Tiszántúlon találunk, kivételt csak a Kisalföld és a Kemenesalja találkozásánál lévő állomány jelent. A legépebben az újszentmargitai, a bélmegyeri Fás, az ohati és a hencida-gáborjáni Cserje-erdő mozaikjai maradtak fenn. Talajuk tápanyagban szegény, a mélyebb rétegekben enyhén lúgos kémhatású, A szintjében kilúgzott (inkább sztyepesedő réti) szolonyec szikes. A talajvízszint viszonylag magas, jelentős évi ingadozással. A mai állományok zömmel a folyószabályozások utáni talajvízszint-csökkenés során képződtek a korábban üdébb sziki tölgyesekből vagy keményfás ártéri erdőkből. Elvileg kialakulhattak tatár juharos-lösztölgyesek elszikesedésével is, de erre nem ismerünk konkrét példát.
Állománykép: A sziki tölgyesek erdőssztyep jellegüknél fogva ligetesek, tisztásaik sziki magaskórósok és ecsetpázsitosok, löszgyepek, nádasok és kisebb ürmöspuszta foltok. A lombkorona magassága nem haladja meg a 15 métert, az erdő szélein még ennél is kisebb. Uralkodó benne a kocsányos tölgy, de szélein a molyhos tölgy és a csertölgy is megtalálható (feltehetően csak ültetve, illetve elvadulva). Az alsó lombkoronaszintben fává nő az Acer tataricum. Közönséges fajokból álló cserjeszintje összeolvad a lombkoronaszinttel. A sziki tölgyesek M3-ba tartozó festucetosum rupicolae et pseudovinae szubasszociációjának lombkoronája felnyíló, folyamatosan megy át a tisztások cserjésebb részeibe. Az élőhely keleties jellegét mutatja, hogy a kontinentális, pontusi és szubmediterrán flóraelemek mennyisége 20% körüli. Endemizmusokban szegény.
Jellemző fajok: Quercus robur (ritkán: Q. pubescens és cerris), Acer tataricum, Pyrus pyraster, Pulmonaria mollis, Doronicum hungaricum és Melica altissima, a szegélyben Peucedanum officinale, Aster punctatus és A. linosyris, Artemisia pontica. Az aljnövényzetben gyakoriak az erdőssztyepfajok, a sztyeprétek és a szikesek fajai, viszont az erdei elemek – az erdő belsejéhez képest – megritkulnak. A mai állományok leginkább ott fajgazdagok, ahol közvetlenül ősibb sziki tölgyesekből származnak.
Vegetációs és táji környezet: Leggyakrabban ősi morotvák, régi folyómedrek kanyarulataiban maradtak fenn.
Minimális kiterjedés: néhány idősebb fa vagy egy néhány száz négyzetméteres fiatalos folt.
Alegységek, ide tartozó típusok:
1. Típusos, ligetes, szegélyekben gazdag állomány: Festuco pseudovinae-Quercetum.
2. Fáslegelőszerű, szinte szegélyek nélküli állomány.
3. Telepített kocsányos tölgyesek, ha megjelentek a generalista erdei fajok és vannak sziki magaskórós fajok a tisztásokon.
4. Szegélyes, illetve cserjés jellegű mozaikok, kevés hagyásfával (amelyek olykor nem is tölgyek).
Nem ide tartozó típusok (fontosabb hibaforrások):
2. Sziki fajokat nem tartalmazó, többé-kevésbé zárt lombkoronájú kiszáradt ártéri tölgyesek, melyekben gyakori lehet a magyar kőris és a lombkorona általában magasabb 15 méternél [L5].
Vigyázat: a Festuco rupicolae - Quercetum a homoki tölgyes neve, nem a szikié (az Festuco pseudovinae - Quercetum).
Felismerhetőség: Terepen elvileg könnyen felismerhető, de az üde vagy a már kiszáradt keményfás ártéri erdőkkel könnyen összetéveszthető. Műholdfelvételen látszik az erdő foltossága, de természetessége, fajgazdagsága nem vagy alig.
Módosított Németh-Seregélyes-féle természetesség: Fontos az erdő horizontális mintázata, foltossága, lékesedése,
szintezettsége, korosztályeloszlása; legalább az erdő szegélyében és a ligetes
részeken a sziki magaskórós, illetve az erdőssztyepfajok száma,
tömegessége, az erdőbelsőben pedig az üde erdei fajok, illetve az
elegyfafajok száma és tömegessége. Talaja legyen üde-nedves, csak mélyben (
5-ös: Általában kanyargós, mindenképpen fajgazdag és szép fiziognómiájú erdőszegély vagy ligetes erdő, elegyfajokkal, több korosztállyal.
4-es: Közepesen fajgazdag, kevésbé szépen fejlett szegélyű erdő, kevés elegyfajjal, 1-2 korosztállyal.
4-es: Fajgazdag, fáslegelőszerű erdő-gyep mozaik.
3-as: Fajszegény, jellegtelen, homogén fiziognómiájú, ligetes sziki tölgyes.
3-as: Zárt alföldi tölgyes jellegtelen szegélyzónája, ha annak van legalább kicsi cserjés, szikes jellege, vannak benne sziki magaskórós karakterfajok.
3-as: Fajszegény, szikes jellegű fáslegelő legalább 40 éves fákkal.
3-as: Idős telepített kocsányos tölgyesek kiligetesedett változatai, ha a tisztások sziki magaskórósak.
2-es: Néhány tölgyfa alatt generalista erdei fajok, viszont jobb sziki magaskórós.
2-es: Telepített kocsányos tölgyesek kiligetesedett változatai, ha a tisztások szikesek.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség):
Erdős tájban, természetes szomszédsággal bíró, nem kiszárított terműhelyű, nem leszegényített fajkészletű állományok már nincsenek, ezért a regenerációs potenciál általában alacsony. Fontos a foltméret, a fajgazdagság, a karakterfajok megléte, a tölgy megújulási, megerősödési képessége, a meglévő mintázat és fiziognómia, a vízellátottság, a propagulumforrás közeli megléte, mert a fajok mobilitása alacsony. A regeneráció fékező tényezők: kiszárítás, erdőgazdálkodás, vadtúltartás, erdőszéli legeltetés.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség) helyben:
Jó: Túllegeltetés után jól regenerálódhat, ha amúgy fajgazdag, fiziognómialiag diverz az állomány. A tölgyállomány azonban jelenleg nehezen regenerálódik.
Közepes: Ha erőteljesen terjed a kökény és száraz a termőhely, akkor elég jellegtelen állományok alakulnak ki.
Kicsi: Ha kevés a tölgyfa és nincs újulata.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség) szomszédos vegetációs foltban:
Jó: A tisztásra fokozatosan ráterjed, a mai szebb állományok egy része is ilyen terjedés eredménye.
Közepes: Ha száraz a termőhely, erős a legeltetés, de gazdag a propagulumkészlet.
Kicsi: Ha túl nedves ("ligeterdő" lesz), túl száraz (száraz cserjés lesz), túl szikes a termőhely, ha erős a legeltetés, gyenge a propagulumkészlet.
Regenerációs potenciál (dinamikus természetesség) szomszédos szántón:
Kicsi: Feltehetően szántón nem tud regenerálódni.
MZs [MZs] [+BJ, BD, TG]