A MÉTA GYEPDINAMIKAI ADATLAP KITÖLTÉSI ÚTMUTATÓJA

 

Készítette: Bartha Sándor és Molnár Zsolt speciálisan a MÉTA-program számára

Lektorálták: a térségfelelősök és a térképezők

2002. szeptember – 2003. március

A vastagon szedett adatokat kötelező begyűjteni. A vékonyan szedettek fakultatívak. Aki a gyepek dinamikai felmérése kapcsán további részleteket szeretne megtudni, forduljon Bartha Sándorhoz (sanyibotanika.hu) és Molnár Zsolthoz!

 

 

 

V.1. A MÉTA gyepdinamikai adatlapja 3.3 [pdf]

Kijelölés

Bejárás

Kitöltés módja

Mozaikosság

Domináns és karakteradó fajok

Tipizálás, általános jellemzés

Táji környezet

Zavarás (bolygatás, diszturbáció)

Szukcesszió és tájhasználat

 

 

 

Kijelölés

Amelyik kvadrátban van gyep, ott kötelező egy darab gyepdinamikai adatlapot készíteni, kivéve:

– ha a kvadrát gyepben szegény (a hatszögek kevesebb mint tizede) tartalmaz gyepet, akkor csak minden második olyan kvadrátban, amelyikben van gyep;

– ha a kvadrát 1.5 munkanapnál kisebb munkaidejű, ott minden második olyan kvadrátban, amelyikben van gyep;

– tört kvadrátoknál csak a 1.5 munkanapnál nagyobb munkaidejűekben.

A gyep definíciója jelen esetben = olyan 1.5 méternél nem magasabb lágyszárú növényzettel borított terület, ahol 30%-nál kisebb a cserjék és fák borítása. Felmérjük a száraz és üde gyepeket, a sásosokat, sziklafalakat, de nem mérjük fel a műgyepeket, a nádasokat, hínarasokat.

A későbbi országos és térségi kiértékelés szempontjából alapvető, hogy a felmérendő 50*50 méteres gyepterületet véletlenszerűen válasszuk ki, azaz nem szabad figyelembe venni semmiféle termőhelyi, cönológiai, természetességi szempontot!

Kivétel: ha van a kvadrátban olyan gyepfolt, amelyet régebbről ismerünk, azt is választhatjuk!

A kijelölés módja: a kvadrát közepén lévő E5-ös számú hatszög közepéhez legközelebbi - a MÉTA térképezés során amúgy is felkeresett - gyepfoltban kell kijelölni az egynegyed hektárnyi (50*50 méteres) területet, lehetőleg a gyepfolt közepén, nem a legszélén, lehetőleg négyzet vagy kör alakú mintavételi területtel.

Nem cél, hogy a kijelölt hektárnyi terület reprezentálja a kvadrátot (csak igen ritkán fogja, a 30-200 mintaterület viszont jól fogja jellemezni az adott nagyobb tájat). Ha a hatszögben nincs gyep, akkor az óramutató járásával megegyező irányban (északról indulva) kell a szomszédos hatszögekben gyepet találni. A felmérendő gyepfoltot lehetőleg a műholdfelvétel alapján keressük ki, így a szubjektív választás esélye kisebb.

Bejelölés: A műholdfelvételen és a Gauss-Krüger térképen egyaránt be kell jelölni a felmért területet egy kis négyzetet rajzolva.

 

Bejárás

A negyedhektárnyi területet egy vonal mentén kell kanyargósan körbejárni.

Bejárási idő átlagosan 5-10 perc.

 

Kitöltés módja

Választásos bekarikázás (egy vagy több esetet bekarikázva) vagy pedig a pontozott helyekre szöveg, szám beírása.

Kvadrátszám: be kell írni!

Hatszög száma: be kell írni, mert gyakran nem az E5-ösbe fog esni a felmért gyepfolt.

Felmérő neve: be kell írni!

Időpont: nap pontossággal írjuk fel!

1. A gyepfolt ismertsége: először láttam vagy pedig mely évtől, mely évig, hány alkalommal (pl. 1, 2, 4, 8, 16, … 50, … 800)

 

MOZAIKOSSÁG

2a. Mozaikos-e a folt: csak a feltűnő, látható mozaikosság számít, alig = 2-3 folt, közepesen = 4-10 folt, nagyon = 11 folt felett.

2b. Típusos-e a folt, típusos foltokból áll-e a mozaik (azaz a foltok egyértelműen hozzárendelhetők egy Á-NÉR-kategóriához vagy egy növénytársuláshoz) vagy pedig átmeneti jellegű a folt, illetve átmeneti jellegű foltokból áll a mozaik - a megfelelőt (vagy mindkettőt) kell bekarikázni. A társulás saját belső heterogenitása: a saját fajok helyi felszaporodása. Saját faj: az élőhely természetes körülmények között jellemző fajai. Átmeneti az élőhely, ha az ismert/leírt vegetációs nódumok (növénytársulások vagy Á-NÉR!) közül kettő vagy több között helyezkedik el, azaz azok „hibridje”.

3. Mozaikosság oka: a látható jelek (fajkészlet, mintázat, fiziognómia), a táj ismerete, más foltokkal való összehasonlítás segíti a döntést. Több is megadható! Ha egyéb, akkor beírandó!  Belső dinamika esetén jellemzően a közösség saját domináns és szubdomináns fajai mozaikolnak.

4. A mozaikosság fajtái: egy vagy több bekarikázandó!

5. Vertikális szerkezet: a 33%-osnál nagyobb eltérés számít.

 

DOMINÁNS ÉS KARAKTERADÓ FAJOK

6a. Domináns fajok: egy vagy több bekarikázandó!

6b. Domináns fajok: egy vagy több bekarikázandó, a 20%-nál nagyobb borítású fajokat fel kell sorolni.

7. Karakteradó fajok: azokat a fajokat írjuk be (a legfontosabb négyet), amelyek a folt jellegét leginkább meghatározzák (cönológiailag szűk elterjedésűek, termőhelyjelzők, karakterfajok stb.).

 

TIPIZÁLÁS, ÁLTALÁNOS JELLEMZÉS

8. Potenciális vegetáció: legalább Á-NÉR kategóriával kell megadni (a MÉTA kitöltési útmutatóban megadott módon kikövetkeztetve), fakultatívan tovább pontosítható. Szükség esetén több Á-NÉR is megadható.

9a. Aktuális vegetációtípus besorolások: Á-NÉR kategóriával (vagy több kategória megadásával) kell tipizálni a gyepfoltot. Besorolási probléma: írjuk le, hogy mi nehezítette a besorolást, a névadást. Ha nincs besorolási problémánk, akkor beírandó: "nincs".

9b. Szüntaxonómiai: meg kell adni a folt (illetve mozaik) növénytársulástani besorolását is (egy vagy több névvel). Társulás és társulássorozat neve is megadható. Ha nem adható korrekt cönológiai név (mert nincs leírva ilyen cönotaxon), akkor beírandó: „nem adható”. Ha valószínűleg adható neki név, de a térképező ismeretanyaga nem elég ehhez, akkor beírandó: „nem tudom megadni”.

Ha nincs besorolási problémánk, akkor beírandó: „nincs”.

10. Egyedi jellemzés: a vegetációt szabad szöveges módon is meg kell nevezni (pl. cserjésedő erodált sztyepprét; igen mozaikos, legeltetett szikpadkás; fiatal réties parlag faluszélen).

11. Természetesség: A módosított Németh–Seregélyes-féle skálát kell használni (lásd ÉIÚ). Kitettség: égtájat vagy égtájakat kell megadni, ha sík: akkor „nincs”. Lejtés mértéke: fokban, illetve foktartományban kell megadni, becslés alapján.

A teljes gyepfolt mérete: a mintaterületet befoglaló, hozzá hasonló jellegű folt méretét a műholdfelvétel és a térkép alapján becsüljük.

 

TÁJI KÖRNYEZET

(a mintaterületet körbevevő 200 méterre vonatkozik)

12. Táji környezet: egy vagy több bekarikázandó!

13. Táji környezet barátságossága: a MÉTA kitöltési útmutató az irányadó.

14. A kérdést töröltük.

 

ZAVARÁS (BOLYGATÁS, DISZTURBÁCIÓ)

A zavarás: azon folyamatok összefoglaló neve, amelyek során a növényzet egy része vagy teljes egésze megsemmisül, ezáltal szabad, üres földfelszínek, "nyílások" jönnek létre. A zavarásnak (az ökológiai diszturbációnak) kulcsszerepe van a növényközösségek megújulási és degradációs folyamataiban egyaránt. Az üres felszínekre egyes (erre preadaptált) populációknak a betelepedése válik lehetővé. Ezek lehetnek a közösség törzsfajai, de zavarástűrők, gyomok is. A növényzet szempontjából zavarásnak, bolygatásnak tekintik, ha állatok megeszik a növény egy részét, ha a rosszra változó abiotikus tényezők miatt (pl. pangó víz, aszály) elpusztul az egyed egy része vagy a teljes egyed. Nem tekintjük zavarásnak a kompetíció miatti pusztulást (pl. alászorult faegyedek), illetve jelen esetben a klímarégiónkon belül teljesen általános, ezért külön meg nem említett zavarást, az évszakok váltakozását, az átlagos időjárást sem (esik az eső, télen fagy; de a kiugróan heves nyári záport, a belvizet már igen).

Megkülönböztetünk fenntartó és romboló hatású diszturbációt. Előbbi inkább a közösség megújulási folyamataiban játszik szerepet, utóbbi inkább pusztulásához, degradálódásához vezet. Fontos: nem minden természetes diszturbáció fenntartó (pl. a földcsuszamlás, lávaömlés nem) és nem minden emberi diszturbáció romboló hatású (pl. az extenzív legeltetés és kaszálás nem).

A természetvédelem egyik legfontosabb feladata a fenntartó és a romboló zavarások helyspecifikus megismerése és célirányos befolyásolása, mert kiderült, hogy bizonyos fajösszetétel megmaradásához, bizonyos fajok helyi túléléséhez, bizonyos fiziognómia és mintázat meglétéhez, a biodiverzitás fennmaradásához megfelelő mértékű zavarásra van szükség.

15. Erózió és felhalmozódás: a megfelelőt karikázzuk be!

16. Avar: az összes avar és a csupasz felszín kötelezően megbecsülendő, a többi fakultatív. Avar: a növények fekvő, lehajló vagy álló elszáradt levélzete, szára, virága. Csenkeszeknél pl. az élő levélzet alatti elhalt levelek, magasabb növényeknél az elszáradt kóró is ide számít. Mindenképpen hajtogassuk szét a zöld levélzetet, és vizsgáljuk meg, hogy a földfelszínt mennyi avar borítja!

17. Természetes zavarás: egy vagy több bekarikázandó! Ha egyéb is van, akkor beírandó!

18. Emberi zavarás: egy vagy több bekarikázandó! Ha egyéb is van, akkor beírandó!

19a és b. A zavarás jellege: adjuk meg a zavarás (diszturbáció) jellemző eredetét, illetve hatását.

 

SZUKCESSZIÓ ÉS TÁJHASZNÁLAT

20. Dinamikai állapot: a látható jelek (fajkészlet, mintázat, fiziognómia), a táj ismerete, más foltokkal való összehasonlítás segíti a döntést.

21a. Korábbi típusok: Á-NÉR-kóddal ÉS szükség szerint szabad fogalmazásban - a látható jelek (fajkészlet, mintázat, fiziognómia), a táj ismerete, más foltokkal való összehasonlítás segíti a döntést a korábban feltehetően meglévő vegetációtípusokról.

21b. Jövőbeli típusok I.: Á-NÉR-kóddal ÉS szükség szerint szabad fogalmazásban - a látható jelek (fajkészlet, mintázat, fiziognómia), a táj ismerete, más foltokkal való összehasonlítás segíti a döntést a jövőben várhatóan kialakuló vegetációtípusokról - ebben az esetben a jelenleg zajló folyamatokat (pl. cserjésedés, kiszáradás, regenerálódás) vegyük figyelembe (prognózis, előrejelzés, extrapolálás)

21c. Jövőbeli típusok II.: Á-NÉR-kóddal ÉS szükség szerint szabad fogalmazásban - a látható jelek (fajkészlet, mintázat, fiziognómia), a táj ismerete, más foltokkal való összehasonlítás segíti a döntést a jövőben várhatóan kialakuló vegetációtípusokról - ebben az esetben az emberi tényezőt, a változó társadalmat, a változó értékrendet is számítsuk bele (pl. beszántás, beépítés) (jóslás).

Példák 21a/b-hez: 1. példa: korábban D1, D2 és H5 volt, jövőben D2, RA, O15, illetve emberrel számolva: D2 és szántó várható. Azaz be kell írni a mostanit is, ha ez lehetett korábban is, és akkor is, ha ez várható a jövőben is.

2. példa: korábban: J6, jövőben: D34, illetve emberrel számolva: OB, OC, szántó, esetleg település

22. Tájhasználat: a látható jelek (fajkészlet, mintázat, fiziognómia), a táj ismerete, más foltokkal való összehasonlítás segíti a döntést.

23. Parlag: a látható jelekből (fajkészlet, mintázat, fiziognómia), a táj ismeretéből, más foltokkal való összehasonlítás alapján döntsük el.

24. Ősgyep: ősgyep az a folt, amely feltehetően 500-1000 évvel ezelőtt is hasonló vegetációtípusú volt, és közben feltehetően nem volt megszántva.

Megjegyzés: szabad megjegyzés.